Menu

Zeytin Yaprağı Çayı – Faydaları ve İçeriği

Faydaları saymakla bitmeyen zeytinin yaprağından elde edilen zeytin çayı hakkında elimden geldiğinde tüm bilgileri, merak ettiklerinizi, bu çayın faydalarını ve içeriğini anlatmaya çalıştım.

Uzun zaman önce deneyimlediğim, ancak şu sıralar revaçta olan bir çaydan bahsedeceğim size. Zeytin yaprağı çayı…

Zeytin, başlı başına faydalarla dolu bir mucize. Ağacın sadece meyvesinden faydalanmak ve yapraklarından gelen nimeti hiçe saymak çok büyük bir yanlış olur. Zeytin yapraklarının vücudumuz için  o kadar çok faydası söz konusu ki, bu yazıyı okuduktan sonra siz de bu lezzeti deneyimlemek isteyeceksiniz.

Zeytin ağacı meyvesi yüzyıllardır tüketilir ve yaprağı da yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytin ağacı, hepimizin bildiği üzere Akdeniz ikliminde yetişen her dem yeşil bir ağaçtır. Bu ağacın bütün nimetlerinden faydalanan medeniyetlerin en başın da Giritliler gelmektedir. Barışı da simgeleyen Zeytin ağacı, tüm insanlık adına çok önemli bir yerdedir. 1800’lü yıllarda Sıtma tedavisinde dahi kullanılmıştır.

Türk halkı olarak, çay dediğimizde aklımıza sadece siyah çayın geliyor olması gerçekten üzücü. Aslında belki de bize en az faydası olan çay, siyah çayken, birçok faydasını görebileceğimiz mucize bitkilerden kendimizi mahrum bırakıyoruz.

Ben Zeytin yaprağı çayını ilk defa İspanya’ya gittiğimde görerek aldım ve denedim. Lezzet olarak çok hafif bir aroması var, zaten benim aldığım çayın içerisinde yeşil çay ve başka bitkiler de var. Alt kısma merak edenler için fotoğrafını koyuyorum.

 

 

Gördüğünüz gibi yapı olarak biraz yeşil çayı andırıyor. Demlerken çok fazla ısıya maruz bırakmadan, 80 derecede 5 dk demlemek yeterli. İçeceğiniz miktara göre her klasik boyutta kupa için 2 çay kaşığı demlemek yeterli. İçerisine, aroma katmak için, limon, zencefil gibi hem tat hem şifa veren ek lezzetler kullanabilirsiniz.

Demledikten sonra çok açık saydam bir görüntüsü var. Kokusu ve lezzeti çok hafif. Ben sabah uyandığımda veya uyumadan önce tercih ediyorum. Rahatlatıcı bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Gelelim Zeytin yaprağı çayının faydalarına…

kötü kolesterolü düşürür
– antibakteriyel olarak kullanılabilir, virüs ve mantarların tedavisinde oldukça etkilidir.
– antibiyotik özelliği vardır
– bağışıklık sistemini güçlendirir
– soğuk algınlığına iyi gelir
– kan basıncını düşürür
– kan şekerini düşürür

 

 

Peki, zeytin yaprağı çayının zararları mevcut mu? Her şeyin fazlası elbette zararlıdır. Yeteri kadar içersek faydalarından maksimum yararlanabiliriz. Kesin bir kaynak olmamakla birlikte safra taşı olanların, tansiyon ilacı kullananların, hamilelerin ve emzirenlerin doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmiyor. Çünkü tansiyon üzerinde etkisi olduğu için zararlı olabileceği söylenmektedir. Tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girerek tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Zeytin, doğal olarak Türkiye, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz ikliminin görüldüğü coğrafyalarda yetiştirilmektedir. Yunan mitolojisinde sık sık bahsedilen Zeytin ağacının ilk bahsedildiği yazılı kaynak İncil. İncil’de hayat ağacı olarak bahsedilen Zeytin ağacı Kur’an-ı Kerim’de de Nur suresinde ‘mübarek ağaç’ olarak geçmektedir.

Çay denince hepinizin aklına acaba zayıflatır mı? Sorusu gelmekte biliyorum. Zeytinin bu konuda bir etkisi var mı bilemiyorum ama dolaylı yönden diyetlerinizde faydası olacaktır. Kan şekerini düzenlediği için ani acıkmalarınızda bir fincan içip yanına da sağlıklı atıştırmalar eklerseniz değmeyin keyfine.

Zeytin yaprağı çayını nereden bulabilirsiniz?


Son zamanlarda Türkiye’de de revaçta olan bu çayı, aktarlardan temin edebilirsiniz. Aynı zamanda da ağaçlardan bir miktar toplayıp, yıkayıp iyice kuruladıktan sonra kurutabilir ve kendiniz de içine aroma vericiler ekleyip hava almayan bir kavanoza koyup, serin ortamda saklayabilirsiniz.

Denemek isterseniz, bu mucize çayı öneriyorum. Şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir