Menu

Westcliff – Limonlu – Portakallı Yeşil Çay

Çaylara olan merakımı çok iyi bilen bir arkadaşımın Almanya gezisinden benim için getirdiği, Westcliff markasına ait iki çeşit aromalı yeşil çaydan bahsetmek istiyorum. Westcliff bir Alman markası ve Almanya’da hemen hemen çoğu markette bulunabilen bir çay araştırdığım kadarıyla.  Benim sizlere bahsedeceğim çeşitleri: Westcliff Portakallı Yeşil Çay ve Westcliff Limonlu Yeşil Çay…

Daha önce başka markalara ait limonlu yeşil çay denemiştim, fakat portakallısını ilk defa bu markayla dememiş oldum. Kutularında 25 adet süzen poşet bulunuyor.

Öncelikle Limonlu Yeşil Çaydan bahsetmek istiyorum.

İçerik; Yeşil Çay, Doğal Limon aroması, Doğal aromalar, Limon Kabuğu.

İçeriğinde gördüğünüz gibi çok fazla aroma kullanılmış. Tatmadan önce ağır olabilecği konusunda tereddüt ettim. Her zaman belirttiğim gibi, keşke çaylarda aroma kullanılmasa. Ne kadar doğal dense de bence doğallığı bir nebze de olsa bozuyor. Bu çayı demlediğinizde kokusu çok baskın geldi. Soğuk algınlığında suda eritip içtiğimiz ilaçları anımsattı bana. Tadından şüphe etsem de yudumlamaya başladığımda o ilk etki yok oldu gitti. Çok hafif bir çay. Yeşil çayın kıvamı oldukça yerinde.

Süzen poşet ambalajı da bu şekilde. Nasıl demleneceği belirtilmiş fakat süzen poşet ambalajlatının üzerinde içindekiler yazmıyor. Buna rağmen ekstra olarak asıl kutusunun üzerinde içerik dışında çok ayrıntılı analizler var. Bu da çok hoşuma giden bir özellik oldu.

Geçen yaz bu çayı sıcak demlemekten ziyade soğuk çay olarak demleyerek tüketmiştim. Sıcak demlenmesine kıyasla inanılmaz değişik bir lezzet ortaya çıkıyor, sıcak yaz günlerinde bol buzla, hem yeşil çayın sağlığa etkisinden faydalanıyorsunuz hem de lezzetiyle buz gibi keyifle içiyorsunuz. Sıcak demlediğinizde oluşan o ağır kokusu soğuk demlediğinizde yok.

Gelelim Portakallı çeşidine;

İçerik: Yeşil çay, Doğal Portakal aroması, Zencefil, Portakal Kabuğu

Bu çay Limonlu çeşidine nazaran daha sert ve yoğun bir kıvama sahip. Nedeni Zencefil diye düşünüyorum. Yine sıcak demlendiğinde biraz ağır bir aroma ve kokuya sahip ancak yudumlamaya başlandığında daha hoş bir hal alıyor. İçindeki zencefil tadını aldım ve çok hoşuma gitti. Çünkü yaz kış içeceklerimin içinde zencefil olmasını seviyorum.

Ayrıca belirtmeliyim ki, iki çeşidi de demlediğimde bardağın dibindeki tortu minimum miktardaydı. Bu da kaliteyi belirleyen unsurlardan…

Kutuda fotoğrafta da gördüğünüz şekilde 25 adet süzen poşet bulunuyor. Ben bu çayı da yazın soğuk çay olarak tüketmiştim ve içine yaz meyvelerinden de ilave edildiğinde enfes ve serinletici bir lezzet açığa çıkıyor.

Bahsettiğim gibi Almanya’da her markette kolayca bulabileceğiniz bir marka. Yolunuz düşerse denemenizi öneriyorum. Orta kalite olmasına rağmen, değişik aromalara ilgi duyanların tercih edebileceği bir marka. Beni bu lezzetle tanıştıran arkadaşıma da kucak dolusu sevgiler yolluyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir