Menu

Twinings – Lemon & Ginger Tea

Size bahsetmek istediğim bir limon zencefil çayı daha var sırada. Bu sefer hemen hemen herkesin kulak aşinası olduğu Twinings Markasına ait bir çay bu. Türkiye’de ithal ürün satan bazı marketlerde bulabileceğinizi düşündüğüm bir çay. Ben yurt dışından aldım, rastlarsanız aklınızda bulunsun alırsınız belki. Bir kutusunda 25 adet süzen poşet bulunduruyor. Doğal ve kafeinsiz bir çay. Daha önce Lipton ve Doğadan markalarından bahsetmiştim. Lezzet olarak oldukça benzer olduğunu söyleyebilirim.

İçerik; Zencefil Kökü, Doğal limon ve zencefil aroması, Limonotu, Ihlamur, Limon kabuğu, Böğürtlen yaprağı, Citric Asit.

Diğer Zencefil & Limon çaylarına göre daha baskın bir limon tadı aldım. Zencefilin sertliğini sonradan boğazınızda hissediyorsunuz. Boğazımın hafif hafif ağrıdığı bir zamanda bana çok iyi geldi. Bence aroma kullanmasalar daha da iyi olabilirmiş ama dediğim gibi firmalar aroma kullanmayı tercih ediyorlar. En azından doğal aroma yazıyor ve firmanın büyüklüğünden ve kalitesinden emin olduğum için sağlığa bir zararı olduğunu asla düşünmüyorum.

Paket ve içinden çıkan süzen poşetler fotoğraflardaki gibi oldukça kaliteli ve tertemiz. Firma diğer firmalardan gözle görülür bir şekilde kalitesinin daha iyi olduğunu gösteriyor. Sürekli bıkmadan bahsediyorum ama bence her süzen poşette bu şekilde arkada içerik ve nasıl demlenmesi gerektiği bulunmalı. Ülkemizde bunu uygulayan bir firma henüz yok. Çok mu zor bilemiyorum ama sağlık açısından oldukça önemli. Tüketilen her şeyin içeriğini bilmek hakkımız. Kutusunu yanımızda taşımak zorunda değiliz en azından. Herhangi bir arkadaşımız çantasından çıkarıp bize çay ikram ettiğinde içeriğini bilmediğimiz bir çayı içmek ne kadar doğru bilemiyorum. Önemli olan çayın markası veya güvebilir olması da değil bu durumda. Belki içeriğinde kullanılan herhangi bir bitkiye karşı hassasiyetimizi olabilir, hamile veya tansiyon hastası olabiliriz. Bu durumlarda tekli poşetlerin arkasındaki içerik oldukça önem taşımaktadır.  Böyle titiz çalışan firmaların ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketiyorum ve herkese de öneriyorum. Türkiye’deki firmalar da keşke örnek alsalar ve bu uygulama yürürlüğe girse.

Twinings’e ait metal kutularda demleme çaylar ülkemizde uzun yıllardır satışta. Ancak bu şekilde bitki çaylarını henüz birkaç çok büyük markette gördüm. Nereden temin edebilirim diye soracak olursanız ben Türkiye’ye gönderim yapan bir internet sitesinden aldım. Keşke Türkiye’de de olsa ve diğer çeşitlerini de deneyebilsek. Yurtdışına çıktığınızda market alışverişlerinden hoşlanıyorsanız, aklınızın bir köşesinde bulunması gereken ürünlerden biri diyebilirim size.

 

 

2 Replies to “Twinings – Lemon & Ginger Tea”

    • Merhaba,
      Ben de yurt dışından almıştım fakat bazı macrocenterlara zaman zaman geliyormuş, bilginize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir