Menu

Tazo – Cucumber White Tea

Tazo, hayranı olduğum bir diğer çay markası. Farklılık yaratan içeriklere sahip çayları piyasaya süren bütün markalara hayranlıkla bakıyorum ve elimden geldiğince denemeye çalışıyorum. Tazo, bir Amerikan markası. Araştırmak isterseniz kendine ait bir web sitesi var, oldukça çeşitli ve kaliteli ürünlere sahip. Uzun zamandır araştırıyor ve hangisinden denesem acaba diye düşünüyordum ki Salatalıklı Beyaz çayı gördüğüm an aradığımı buldum.
Fotoğrafta kutusunu görüyorsunuz. Görseli zaten direk almama sebep olan unsurlardan biri. Kutusunu incelediğimizde, kutu içerisinde 20 adet süzen poşet çay bulunduğunu görüyoruz. Bazı markalarda olduğu gibi Tazo da kafein seviyesini belirtmeyi tercih etmiş. Bu özelliğe sahip olması da ayrıca güzel. Kutunun yan yüzeyinde ise demleme şeklini ve kafein seviyelerinin kaç mg. dan ibaret olduğunu açıkça göstermiş. Kafein kullanmayı sevmiyorsanız veya azaltmayı düşünüyorsanız, bu tabloya bakarak hangi kafein seviyesini rahatlıkla tüketebileceğinizi görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için kendi web sitelerini de inceleyebilirsiniz.

80 derece bir fincan suda 3 dk demleme öneriliyor. Ben soğuk olarak da denedim içine limon veya salatalık dilimiyle yaz aylarında bol buzlu olarak tavsiye ederim.

Kafein derecelerini anlatan tablo ise aşağıda;

 

İçerik; Beyaz Çay, Lime Kabuğu, Karahindiba yaprağı, Siyah Darjeeling çayı, Salatalık, Nane, Mine çiçeği, Doğal Aroma, Lime esans yağı.

İçeriğinde bulunan bitkiler diyet esnasında hem ödem atıcı, hem metabolizma hızlandırıcı, hem de iştah kesici özellikleriyle diyetimizde bize destek olacaktır. Peki bu çayı ne zaman ve ne kadar tüketmeliyiz diye soracak olursanız, ben size gün ortasında ara öğünlerinizle birlikte öneririm. İçinde bulunan beyaz çay metabolizmanızı hızlandırırken, nane midenizi rahatlatacak, salatalık ödem atmanıza yardımcı olacak, limon esansı da iştahınızı dengeleyerek açlık krizlerine girmenizi önleyecektir. Faydasını görmeniz için en azından bir süre düzenli şekilde tüketmenizi öneriyorum. Ayrıca her zaman yazmaktan da bıkmadığım şey ise her ne içerseniz için bitkisel içerikli ürünleri tüketirken mutlaka doktorunuza danışın! Özellikle düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsanız, belirgin bir rahatsızlığınız varsa veya hamileyseniz!
Tekli paketler sağlam ve tazeliği koruyan özelliği var. Arka yüzünde içerik ve demleme şekli tekrar gösterilmiş.

Lezzeti beklediğimden daha farklı çıktı. Ben limon ve salatalığın ağır basacağını düşünmüştüm fakat içine ekledikleri siyah çay ve nane daha baskın bir hal almış durumda. Ama yine de değişik bir esans ve lezzeti var. Çok hafif değil ama çok ağır da değil. Orta sertlikte bir çay diye düşünüyorum.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir