Menu

Stevia (Şeker Otu)

Son zamanlarda adından çokça söz ettiren Stevia bitkisini sizler de duymuşsunuzdur. Özellikle sağlıklı beslenmek ve şekerden uzaklaşmak isteyen fakat şekersiz kahve veya çay tüketemeyenlerin yardımına koşan Stevia’yı sizler için yazmak istedim.

Stevia ( Şeker Otu), Paraguay ve Brezilya’da yüzyıllar boyunda doğal bir tatlandırıcı ve tedavi edici olarak kullanılan bir bitkidir.

 

Stevia bitksinin içeriğinde bulunan Steviosid maddesi, tat duyumuzda normal şekerden 250-300 katı daha şekerli olarak algılanır. Bu nedenle 1 lt içeceği bir tutam stevia ile doğal yoldan tatlandırabilirsiniz.
Tadı ve doğal olması açısından son yıllarda oldukça revaçta olan bu bitki, hazır süzen poşet çay karışımlarının da içine katılarak sunulmaktadır. Diyabet hastaları, rejim yapanlar, şeker kullanmamaya özen gösterenlerin çok tercih ettiği bu bitkiyi biraz daha yakından tanıyalım…

Bazı Faydaları;

– Stevia bitkisinin kalori değeri sıfırdır.
– Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kabızlık ve strese karşı iyi gelir.
– Mide florasını korur, vücuttaki asit alkali dengesini sağlamaya yardımcı olur.
– Diyet yapan ve tatlıya karşı koyamayan kişiler, bu tatlandırıcıyla hazırlanmış tatlıları tercih edebilirler.
– Tüketildiğinde kan şekerinde herhangi bir artış görülmemektedir. Şeker hastaları doktorlarına danışarak tüketebilirler.
– Düzenli tüketildiğinde diş plağı oluşumunu ve çürüğü engellediği tespit edilmiştir.
– Vücudun daha fazla kalsiyum almasını sağlar.
– Vitamin ve mineral emilimini çoğaltır.
– Hipertansiyonu önler.
Bazı Zararları;
Araştırmalara göre Stevia bitkisinin aşırı tüketimi erkeklerde kısırlığa neden olmaktadır. Bazı araştırmacılar bunu savunurken, bazıları da böyle bir etkinin olmadığını savunmaktadır. Uzun yıllar Amerika ve Kanada’da tüketilmesi yasak hale getirilmiştir. Bununla birlikte Japonya’da uzun yıllar kullanılmış ve buna rağmen hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Paraguay bu bitkiyi doğum kontrol amaçlı kullanmaya devam ederken, ABD ve Kanada tüketilmesini son yıllarda serbest bırakmıştır. Bizim ülkemizde ise ,ilk defa 2009 yılında Antalya’da üretimi başlamıştır.

Herzaman dediğim ve diyeceğim gibi bu tip zararları araştırmadan veya doktorunuza danışmadan hiçbir şeyi dozunu aşarak tüketmemenizi ısrarla önermekteyim. Yukarıda zararlı olarak belirttiğim ama kimine göre doğru kimine göre iddia olan konu dışında Stevia bitkisi tamamen doğal ve hiçbir zararı olmayan bir tatlandırıcıdır. Hatta sakarin gibi yapay tatlandırıcıların zararlı etkilerinin hiçbirini taşımamaktadır.
Her geçen gün sağlıklı beslenme konusunda birçok yeni ürün piyasaya sunuluyor. Şeker en çok uzak durulması gereken bir besin olarak ifade edilirken, bizler de daha doğal tatlandırıcılara yöneliyoruz. Piyasada şuanda Stevia Bitkisi ve Agave Şurubu gibi doğal tatlandırıcılar mevcut. Sizler de araştırabilir, deneyebilirsiniz. En azından diyete başlayan, sağlık kontrollerinden geçmiş olan kişilerin bu bitkiyi denemelerini tavsiye ederim.
Son zamanlarda büyük marketlerin hepsinde sıkça rastlıyorum. Küp şeker, toz şeker ve sıvı hallerde bulunuyor. Sıvı hali en güzeli diyebilirim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir