Menu

Sinameki Nedir? Sinameki Otu Yararları ve Zararları

Sinameki nedir, sinameki bitkisi, sinameki yaprağı, sinameki çayı hakkında bilgiler, sinameki kürü yararları ve zararları

Sinameki bitkisi, karışım form çaylarında veya tek başına kurutulup paketlenmiş olarak piyasada bulabileceğiniz bir bitkidir. İngilizce’de “Senna” olarak geçen, tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. İçeriğinde pek çok etken madde olduğu için, ilaçların formüllerinde yer almaktadır. Gereğinden fazla tüketimi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal olarak, Ortadoğu, Hindistan, Mısır ve Sudan’da yetişir.

Sinameki halk dilinde doğal müshil olarak geçmektedir. Kabızlık tedavisi, bağırsak sendromları, hemoroid ve kilo kaybı için kullanılmaktadır. Rahatsızlıkları olanlar, düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve emziren kadınlar doktorlarına başvurmadan kesinlikle tüketmemelidir. Aynı zamanda 10 günden fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

SİNAMEKİ’Yİ KİMLER TÜKETMEMELİ?

Karın ağrısı, bağırsak tıkanması, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit, mide iltihabı, anal prolapsus veya hemoroid hastası olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Uzun süreli kullanımlarda, kalp fonksiyonlarında bozukluklar, kas güçsüzlüğü, karaciğer problemlerine neden olabilir.

 

 

SİNAMEKİ NASIL KULLANILMALIDIR? HAZIR HAZIRLANIR?

Sinameki oldukça düşük dozajlarda tüketilmelidir. İlk defa tüketiyorsanız, evden çıkmayacağınız bir günü tercih etmenizi tavsiye ederim. Yarım çay kaçığı sinamekiyi bir fincan kaynamış suda 10 dakika bekletip tüketebilirsiniz. Ya da piyasada satılan karışık bitki form çaylarından bir gün içinde bir tane olmak koşulu ile, haftada en fazla 2 adet tüketebilirsiniz.Sinameki ilaçlarla etkileşime girebilen bir bitki olduğundan, sürekli kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışmadan asla tüketmemelisiniz. Hatta yeri gelmişken söyleyeyim, içeriğini okumadığınız hiçbir bitki çayını ya da bitkisel ürünü tüketmeyiniz.

Yazımı okuduktan sonra sinameki hakkında biraz ürkmüş olabilirsiniz 🙂 Ama bilinçli tüketilmesi gereken, yararı çok fazla olduğu gibi, bilinçsiz tüketimde zararları olan bu bitkiyi çok iyi tanıyın istedim. Gerekli uyarıları da yaptıktan sonra artık sinamekinin yararlarından bahsedebiliriz.

SİNAMEKİ ZAYIFLATIR MI?

Eğer “sinameki zayıflatır mı?” şeklinde bir soru soruyorsanız size cevabım “evet” ya da “hayır” şeklinde olmayacaktır. Tek başına kullanımda sinameki sizi zayıflatmaz. Böyle bir etkisi yoktur. Sinameki bu süreçte size yardımcı olacak bir bitkidir. Düzenli ve dengeli beslenmenize ek olarak piyasada çok güvendiğiniz markalara ait form çaylarını tüketebilirsiniz. Bu konuda Doğadan Form Kayısı Çayı‘nı sizler için değerlendirdim. Aşağıdaki linkten o yazıma ulaşabilirsiniz.

DOĞADAN FORM KAYISI ÇAYI – YARARLARI VE ZARARLARI

SİNAMEKİNİN YARARLARI

Sinameki bitkisini doğru ölçüde ve doğru zamanlarda kullanırsanız sizlere şu yararları sunacaktır.

  • Kabızlığı tedavi eder.
  • Vücudu temizler.
  • Kilo vermenize yardımcı olur.
  • Sindirime destek olur.
  • Homoroid rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olur.
  • Vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır.
  • Cilt problemlerinin giderilmesinde etkili olur.
  • İştahı kapatır.
Sinamekinin içerisinde yer aldığı diğer form çaylarımızla ilgili bilgiler için aşağıdaki linkleri tercih edebilirsiniz:

DOĞADAN FORM KAYISI ÇAYI

 

DİĞER ZAYIFLAMA KARIŞIMLARI VE ÇAYLARI İLE İLGİLİ YAZILARIMIZ İÇİN:

DUKAN BİRASI

SASSY SUYU

DOĞADAN YEŞİL ÇAY AÇAİ – ANANAS KARIŞIMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir