Menu

Sassy Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde, zayıflamayı kolaylaştıran, düz bir karın, ince bir bel vaat eden Sassy suyu (Sassy Water) hakkında tüm bilgiler ve merak ettikleriniz. Sassy suyu nedir, nasıl yapılır, faydaları ve zararları nelerdir?

Bir çok kişi, zayıflamak, ince bir bele sahip olmak ya da düz bir karına sahip olmak için çeşitli yollar aramaktadır. Diyet yapanlar, spor yapanlar, bitki kürlerinden ve organik karışımlardan yardım alanlar ve niceleri… Siz de bu yazıyı okuyorsanız saymış olduğum bu seçeneklerden birini ya da bir kaçını ya denediniz ya da denemek istiyorsunuz. Peki, önceliğiniz kilo vermek ya da fit bir vücuda sahip olmak fakat bunu yaparken sağlıklı bir şekilde yapmayı göz ardı etmemeniz gerekir. Bu nedenle özellikle diyet konusunda ya da Sassy suyu gibi karışımları içerken sağlıklı bir seçenek olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu yazımda, kafanızdaki tüm soruları cevaplamaya çalıştım. Bakalım Sassy suyu neymiş ve gerçekten hayal ettiğimiz vücuda kavuşmamızda bize yarar sağlıyor muymuş?

BİR DİĞER ZAYIFLAMA KARIŞIMI OLAN DUKAN BİRASI HAKKINDA TÜM BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN!

 

 

SASSY SUYU (SASSY WATER) NEDİR?

Diyetisyen Cynthia Sass‘ın Amerika’da yayınlanan ve çok satan “Düz Bir Karın ve İnce Bir Bel” isimli kitabında yer verdiği ve kendi buluşu olan, sağlıklı yollarla zayıflamaya ve vücudun düzgün bir şekil almasına yardımcı bir karışımdır.

Amerika’da yaygın olarak denenen Flat Belly isimli diyetin ana içeceği olan Sassy suyu, evde bulabileceğiniz malzemelerle oluşturulan, tamamen doğal ve kolaylıkla hazırlanabilen bir karışımdır.

Zayıflamak için bol bol su tüketilmesi uzmanlar tarafından her zaman söylenmektedir. Eğer gün içerisinde bol miktarda su tüketmiyorsanız ya da tüketemiyorsanız Sassy suyu yardımınıza yetişecektir.

 

 

SASSY SUYU NASIL HAZIRLANIR? SASSY SUYU YAPILIŞI

Zayıflamayı kolaylaştıran, doğal detoks suyu Sassy suyunu hazırlamak için malzemeler şu şekilde:

  • 1 adet orta boy salatalık

  • 2 litre su

  • 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil (baş parmağınızın tek boğumu kadar)

  • 1 adet limon

  • 12 taze nane yaprağı

Gördüğünüz gibi, Sassy suyu hazırlamak için gerekli olan malzemeler bir hayli kolay elde edebileceğimiz malzemeler. Şimdi, bu malzemeleri kullanarak Sassy suyu yapalım.
SASSY SUYU YAPILIŞI:  İlk olarak 1 adet orta boy salatalığımızı ve 1 adet limonumuzu ince ince doğruyoruz. Daha sonra rendelemiş olduğumuz zencefili nane yapraklarımız ile birlikte bu karışıma ekliyoruz. Son olarak tüm bu karışımı 2 litrelik suyumuza ekleyip ağzı kapalı bir şişe içerisinde buzdolabına kaldırıyoruz. Bir gece buzdolabında kalmasını sağladıktan sonra ertesi gün bu karışımı içiyoruz.

 

 

SASSY SUYUNUN YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Her ne kadar içerisindeki malzemeler yakından bildiğimiz ve zararından şüphe etmeyeceğimiz malzemeler olsa da Sassy suyunun vücudumuza yararları olduğu gibi zararları da olabilir. Hem bu karışımın içerisinde yer alan maddeleri tek tek inceleyelim hem de karışımın fazla tüketilmesi ya da sürekli tüketilmesi halinde neler olabileceği hakkında konuşalım.

Sassy suyunda yer alan salatalık, ödem atıcı, idrar söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda tokluk hissi veren salatalık her diyetin vazgeçilmezlerinden olarak görülebilir.

Nane, safra kesesindeki safra suyunun üretimini hızlandırır ve yağ yakımını artırır. Ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle gaz söktürücü bir özelliğe sahiptir.

Zencefil ve limon, antioksidan etkiye sahiptir. Zararlı toksinleri dışarı atmamıza yardım eder. Zencefil ayrıca bağırsaklardaki hareketi artırıcı bir etkiye de sahiptir. Limon da vücudun PH dengesini sağlar. (Limon kabuğunda bulunan yağ iştah kapatıcı bir etkiye sahiptir.)

Zayıflamanın ana etkilerinden olan su da negatif kalorisi ile yağların yakılmasında büyük rol oynar. Bol bol tüketilmesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi Sassy suyunu oluşturan malzemelerin hemen hepsi sindirimi kolaylaştırıcı, vücuttaki şişkinliği ve toksinleri giderici etkiye sahip malzemelerdir. Bu nedenle Sassy suyunun tüketilmesi sağlıklı bir şekilde zayıflamak için gözle görülür bir etkiye sahiptir. Zayıflamak için gün içerisinde bol bol su tüketemeyen kişiler için de bu zorluğu aşmalarında büyük bir fırsat olarak görülebilir.SASSY SUYUNUN ZARARLARI VAR MI?

İçerdiği malzemeler nedeniyle Sassy suyunun gözle görülür hiçbir zararlı etkisi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat her bünye aynı olmadığı için karışımı tüketenler arasında farklı etkilerin görülmesi de doğaldır. Tabii bu etkilerin büyük bir sağlık problemine yol açacak ciddiyette olması beklenemez. Tüketilen miktara göre limonun etkisinden dolayı ani tansiyon değişimleri gözlenebilir. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü problemi yaşayanların bu suyu dikkatli bir şekilde tüketmesi önerilir. Böyle bir problemi olan kişilerin, Sassy suyunu ilk denemelerinde evde oldukları bir günü tercih etmeleri, böylelikle tansiyonlarında gün içindeki değişimi gözlemlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bir sorun gördüklerinde, limon oranını azaltarak karışımı içmeye devam edebilirler.

 

SASSY SUYU NE KADAR SÜRE İÇİLMELİ

Sassy suyunu içemeye başladınız ve faydasını görüyorsanız, hayatınızdan eksik etmeden bu suyu içebilirsiniz. Çünkü Sassy suyu ile ilgili “şu kadar gün kullanın” tarzı bir sınırlama bulunmamaktadır. Ayrıca her vücut farklı tepkiler verdiği ve farklı metabolizma hızlarına sahip olduğu için, karışımın etkisi de yine farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, Sassy suyunu içmeye başladığınız ilk 4 gündür. Sassy suyunu ortaya çıkaran Cynthia Sass‘ın “Düz Bir Karın ve İnce Bir Bel” kitabında belirttiği gibi Sassy suyunu içerken ilk dört güne dikkat etmek gerekir. Bu dört gün içerisinde tuz ve tuzlu besinlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Böylece vücut toksinleri ve ödemi rahatça atabilsin. Sık sık tuvalete çıkmanız doğal olacaktır. Vücut kendini yenilemeye hazır hale gelecektir.


SASSY SUYU GERÇEKTEN ZAYIFLATIYOR MU?

Sassy suyu karışımını da Dukan birası karışımını da denedim. Yapılışı olsun, içimi olsun, hangisi daha iyi derseniz, ben Sassy suyunu kendime daha yakın buldum. Uzun süre tükettiğimde faydasını gördüm. Özellikle yaz aylarında içimi çok güzel bir karışım. Tabii ki yalnızca bu tarz karışımları içerek sağlıklı ve hayal ettiğiniz bir vücuda kavuşmayı beklemeyin. Sassy suyunu içerken düzenli spor yapmayı, hareketli bir yaşamı tercih etmeyi unutmayın.

Cynthia Sass‘ın  “Düz Bir Karın ve İnce Bir Bel” kitabını gerek internetten gerekse kitap evlerinden temin edebilirsiniz. İçerdiği Flat Belly diyeti ile düz bir karına ve ince bir bele sahip olmamanız için hiçbir sebep bulunmuyor.

Sassy suyunu kullananların bir çoğu az ya da çok faydasını gördüğünü söylüyor. Tabii kendiniz denemeden sonucun nasıl olacağını bilemezsiniz. O nedenle kolaylıkla hazırlanan ve içimi kolay olan bu karışımı denemenizi tavsiye ediyorum.

UYARI: Hamilelerin ve düzenli ilaç kullanan kişilerin bu tarz içecekleri içerken ya da diyet programlarına başlarken mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini söylemek isterim.

 

DİĞER YAZILARIMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ:

DUKAN BİRASI NEDİR? FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

OOLONG TEA – ULONG ÇAYI

STEVIA (ŞEKER OTU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir