Menu

Organik Yeşil Çay – Çin Alışverişimden

Çay sevdalısı olup, dünyanın her yerinden çay denemek isteyen biri için Çin’den çay almak istememek imkansız sanırım. Nasıl yaparım da alırım diye düşünürken, Çin’den içinde deneme boyu çeşitli çayların olduğu bir paket satın almaya karar verdim. 15 gün gibi bir süre içinde, çok da uygun bir fiyata elime ulaştı. Hepsini tek tek deneyip, sizlere yazmak istiyorum.

 

İlk denediğim paket, fotoğrafta da göreceğiniz gibi Organik Yeşil Çay. Saf, hiçbir aroması olmayan bir yeşil çay bu. Deneme boyu paket ama ben açık demlemeyi tercih ettiğim için birkaç fincanı kolaylıkla demleyebilirim.

Tam olarak yeşil çayın o kendine has kokusu ve aromasını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Yeşil çayın her türlüsünü seven ve her markayı, ister poşet çay olsun, ister demleme çay olsun denemeye çalışan biri olarak bu çayı çok doğal buldum ve gerçekten sevdim. Daha önce de Çin’den gelen çayları bir arkadaşım vasıtasıyla denemiştim. Deneyimlerime dayanarak, Çin’de yetişen çayların Japonya’da yetişen çaylara kıyasla aromaları her zaman daha keskin ve ağır oluyor. Bu çayın üzerindeki yazılardan tam olarak Japon mu Çin mi olduğunu anlayamadım maalesef.  Ama ekteki fotoğrafta da göreceğiniz gibi yaprak şeritleri daha kalın ve renk olarak daha mat olduğu için çok emin olmamakla birlikte Çin diyebilirim.

Peki en güzel lezzeti ve aromayı yakalamak için ben nasıl demlemeyi tercih ettim?

 

Bu çay, şerit şeklinde kurutulmuş yapraklardan oluştuğu için demlendiğinde tam olarak dibe çökmeme riski olduğu için ben French Press’te demlemeyi uygun buldum. French Press’te çay demlerken çok az bir miktar kullandığımı söylemiştim. Yukarıdaki fotoğrafta miktarını görebilirsiniz. Böylece iki küçük fincan çay demlenebiliyor. Kokusu size ağır geliyorsa, kendinizi alıştırmak için içine limon veya zencefil de ekleyebilirsiniz. Hem böylece lezzetini de faydasını da arttırmış olacaksınız.

 

Sizler de büyük aktarlardan, kurutulma şekline göre biçimlenmiş yeşil çayları seçebilir, tadabilirsiniz. Dediğim gibi güvendiğiniz yerlerden almanız daha doğru. Açık alıyorsanız tozlu olmamasına dikkat edin. İçinize sinmiyorsa, demlemeden önce soğuk sudan geçirebilir, en azından biraz olsun üzerindeki tozları temizleyebilirsiniz. Kaliteli çayı, demlediğinizde oluşan berrak görüntüden de anlayabilirsiniz.

 

Doğal yeşil çayları her zaman daha çok tercih etmelisiniz. Yeşil çayın faydalarını, düzenli olarak tüketmeye başladığınızda görebilirsiniz. Sırf zayıflamak adına içiyorsanız bir faydasını göreceğinizi zannetmiyorum. Çünkü herhangi bir besinin etkisini görebilmemiz için düzenli bir şekilde bir süre tüketmemiz gerekiyor. Zamanla etkilerini görebiliyorsunuz.

Yeşil Çaylar, düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında sizlerin en büyük yardımcısıdır. Doğru demleme yöntemleri, doğru tüketme zamanları ve miktarları çok önemlidir. Yeşil çaylar, metabolizmayı hızlandırma, yağ yakımını kolaylaştırma ve ödem atmada vücudumuza çok yardımcı olur. Siz de sağlık adına tüketiyor veya tüketmeyi düşünüyorsanız, en doğalını ve katkısız olanını bulmanızı şiddetle öneriyorum.

2 Replies to “Organik Yeşil Çay – Çin Alışverişimden”

    • Merhaba,
      Çayları Ali Expressten almıştım. Birçok ufak çay çeşidini bir arada gönderdikleri bir paketti. Ancak bu sıralar Ali Express’te bulamıyorum. Türkiye’de de çok kaliteli yeşil çay satan siteler bulabilirsiniz. Sade aromasız yeşil çay alırsanız aynı lezzete ulaşabilirsiniz.

      Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir