Menu

Oolong Tea – Ulong Çayı

Oolong Çaylar, ülkemizde çok fazla tanınmamakla birlikte sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin beslenme listelerinde mutlaka bulunması gereken bir çay çeşididir.

Oolong (Ulong) çaylar, yeşil çayın siyah çaya dönüştürülürken çay yaprakları rengini değiştirmeye başladığı an fermentasyon işlemi durdurulur ve yarı fermente bir çay olarak üretilir. Kökeni Çin olan Oolong çayların tarihi 400 yıl öncesine dayanmaktadır.

Oolong çayı sınıflandırmak istersek, yeşil çay ve siyah çayın arasında bir sınıfta olduğunu görürüz. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Oolong çay kısmen fermente olan bir çaydır. Yaprakları yarı oksitlenmiştir. Dünyada birçok çeşit çay bulunmaktadır ama Oolong çay bu çaylar arasında en sağlıklı çaylar sınıfına girmeyi başarmıştır.
Beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay gibi Camellia Sinensis bitkisinden üretilen bu çay, tazeliğini 1 yıl kadar korur. Demlendiğinde bakıra yakın bir renge sahiptir. Oolong çayı, bitkinin yaprak ve tomurcuk kısımları kullanılarak elde edilir. Birçok çeşit ve aromaya sahiptir. Çin, Tayvan ve Japonya’da oldukça fazla tüketilir.

Görüntüsü aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi yarı top haline getirilip kurutulmuş şekildedir.

Oolong çayını demlerken, dikkat etmemiz gereken en önemli husus suyun sıcaklığıdır. Diğer çaylara göre daha hassas bir demleme gerektirir. 85 derece gibi bir su sıcaklığında 5-6 dk demlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda kullandığınız suyun kalitesi de tadını etkileyeceği için içme suyu ile yapmanızı öneririm.

Oolong çayına ait birçok çeşit bulunmaktadır. Green dragon oolong çay, milk oolong çay, champagne formosa oolong çay, doi tung jin xuan oolong çay, orchid oolong, vb.

Oolong çay, antioksidan değeri açısından çok zengin bir çaydır. Manganez, bakır, kalsiyum, potasyum, selenyum, karotin, A-B-C-E-K vitaminleri gibi hayati önem taşıyan zengin vitamin ve minarelleri içermektedir. Kafein açısından zengindir. Ayrıca folik asit, niasin amid ve diğer detoksifiye edici alkaloidleri barındırmaktadır.
Oolong çay içerdiği zengin vitamin ve minarellerle oldukça fazla faydaya sahiptir. Faydaları saymakla bitmeyen Oolong çayın düzenli kullanımıyla sağlanan belirgin birkaç faydasını aşağıda görebilirsiniz;

 • İçeriğinde bulunan polifenol bileşiği sayesinde yağlarla mücadele eder ve kilo kontrolünde yardımcı rol oynar,
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar,
 • Kolesterolü düşürür,
 • Antioksidan bakımından zengindir,
 • Kan şekerini dengeler,
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur,
 • Cildin görünümünü güzelleştirir,
 • Zararlı serbest radikalleri giderir (kanser, şeker hastalığı, felç, romatizmal hastalıklar, vs. ile mücadele),
 • Kemik sağlığı,
 • Stresle mücadele

Oolong çayın bu kadar yararı varken, elbette tüketirken dikkat etmemiz gereken, yararı olduğu gibi zararının da olabileceği bazı durumlar söz konusudur. Kafein açısından çok zengin olan bu çayı kafein hassasiyeti olan kişilerin çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Kafein birçok şeye iyi gelebileceği gibi fazla tüketildiğinde baş ağrısı, kaygı, uykusuzluk, ishal, mide ekşimesi, kalp çarpıntısı, vb. etkilere sebep olabilmektedir. Fazla kafeinin vücutta olumsuz etkileri olabilir.

Yukarıda belirtilen hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, Oolong çayını tüketmeden önce doktorunuzla görüşmenizi öneriyorum. Hiçbirine sahip değilseniz, günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketildiğinde etkilerini görmeye başlayacaksınız.
Lezzeti diğer çaylara göre oldukça farklı olan Oolong çayı ilk tükettiğimde biraz zorlanmıştım. Ama en sevdiğim türü Champange Formosa Oolong çay oldu. Başka bir yazıda size çeşitlerini tanıtmaya çalışacağım.

Havaların da soğumasıyla beraber çay tüketimi, yaz aylarına göre daha fazla oluyor. Çeşitli çayların lezzetine bakmanın da keyfini yaşamak istiyorsanız tam sırası…

 

2 Replies to “Oolong Tea – Ulong Çayı”

 1. Efendim ben mûteber bir mağazada oolong çayı gördüm ancak çay yaprakların benzemiyor . Minik yuvarlaklar halinde , açık kahverengi , yeşil zeytin tanesi gibi ( daha hafif ve yuvarlak ) camelia simensis yazıyordu acaba başka bir madde olabilir mi ? taze bir ürün kilosu 350 lira bu kadar pahalı mı ? Bir de ben onu tek demlemek yerine fbop1 in veya süper pekoe nin içine atabilir miyim ? Bu konuları bilen pek yok google de arama yapınca pek çok site çıktı ancak okuduğum zaman çoğunun çayı görmeden içmeden yazdıklarını düşündüm. Ancak siz bu ürünü bilen birine benziyorsunuz öyle düşündüm. Cevabınızı beklerim saygılarımla

  • Merhaba,

   Bu tür ürünler ülkemizde bir çok yerde satılmaya başladı. Evet fiyat olarak bir hayli pahalı, ancak az miktarlarda alındığında da epey gidiyor. Camelia Sinensis, çayın bitkisinin latince ismi. Oolong ise çayın fermente türü diyebiliriz. Oolong çayların da birçok türü var. Gördüğünüz dragon oolong olabilir, görmeden bir şey soylemek çok doğru olmayacaktır. Tek demlemek zorunda değilsiniz, içine zevkinize göre değişik çaylar da ekleyip harmanlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu tarz çayların faydasını görmek istiyorsanız 80 derece suda 5 dkdan fazla demlememek.Yoksa faydalarını tam olarak alamayız.Güvendiğiniz yerlerden satın almanızı öneririm. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir