Menu

Meyan kökü

Son zamanlarda tükettiğim süzen poşet çayların içeriğinde çok fazla rastladığım Meyan kökünden bahsetmek istiyorum sizlere. Anavatanı Çin ve Rusya olan Meyan bitkisi, Baklagiller ailesine ait çok yıllık odunsu bir bitkidir.
Bizi asıl ilgilendiren bitkinin köküdür. Meyan kökü olarak çok yakından tanıdığımız bu kök, çok lezzetlidir ve kola, meyan kökü şekeri, meyan şerbeti gibi lezzetlerde kullanılmaktadır. Meyan kökü, oldukça lezzetli ve hoş bir kokuya sahiptir.Kozmetik sektöründe de birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle cildimiz ve saçlarımız için oldukça önemlidir.

Tarihte Asya ve Çin Uygarlıkları tarafından keşfedilmiş, tedavi yöntemlerinde ilaç olarak kullanılmış ve faydaları daha sonra tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen meyan kökünü, çay içeriklerinde de görür olduk. Düzenli olarak tüketilen çayı ciltte gözle görülür bir canlılık ve parlaklık sağlıyor. Aynı zamanda meyan kökü içeren losyon ve bazı ürünler de düzenli kullanıldığında cilt lekelerinin giderilmesinde çözüm olabiliyor. İlla ki bir ürün almanıza da gerek yok. Meyan kökünü kaynatıp ılık halde bir parça pamuk yardımıyla cildinize 15 dk uygularsanız zamanla etkisini göreceksiniz.
Faydalarından bazıları; 
– Ciltte kaşıntı, alerji, kızarıklık, çatlama, egzama, yara gibi bölgelere sürüldüğünde faydalıdır.
– Doğal bir ağrı gidericidir. Özellikle eklem ağrılarına çok iyi gelir.
– Depresyona iyi gelir.
– Karaciğer sağlığını korur.
– Soğuk algınlığına iyi gelir.
– Diyabete iyi gelir.
– Mide sağlığını korur.
– Zayıflamaya yardımcı olur.
– Diş ağrılarında, gargara yapıldığı taktirde ağrıyı azaltacaktır.
– Kalp sağlığına iyi gelir.
– Sindirimi kolaylaştırır.
– Regl döneminde rahatlatır.
– Hazımsızlık, şişlik ve gaz gidericidir.
– Ses kısıklarına iyi gelir.
Zararlarından bazıları;
– Fazla tüketildiğinde eklemlerde ve yüzde ödem oluşumuna neden olabilir, yüksek tansiyona sebep olabilir, kandaki potasyum miktarını azaltabilir.
– Fazla tüketildiği taktirde vücutta ödem birikmesine sebep olabilir, böbrekleri yorar.
– Hamilelikte zararlı olabilir, o nedenle tüketilmemesini tavsiye edilir.
– Kalp hastalarının kullandığı Digoxin adlı ilaçla etkileşim yapabilir, bu ilacı kullananların meyan kökü tüketmemesi tavsiye edilir.
– Nadiren baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir, o nedenle yüksek tansiyon hastaları tüketmemelidir.
– Kan inceltici, tansiyon ve idrar söktürücü ilaç kullananlar, meyan kökü tüketmemelidir.
UYARI!
Her ne olursa olsun her zaman belirtmek isterim ki, bitkilerin yararları olabileceği gibi bilinçsiz tüketimde zararları da olacaktır. O nedenle faydasından yararlanmak istediğiniz bitkilerin öncelikle küçük bir araştırmasını yapıp, sonrasında mutlaka doktorunuza başvurup öyle tüketmenizde fayda vardır.
Gelelim çayımızı nasıl demleyeceğimize;
1/2 veya 1 tatlı kaşığı çayı 1 bardak suda 10 dk kaynattıktan sonra altını kısıp 15 dk’da demlemeye bıraktıktan sonra içmeye hazırdır. İster soğuk, ister sıcak tüketebilirsiniz. Günde iki fincana kadar tüketmenizde bir sakınca yoktur. Aç veya tok karnına tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir