Menu

Lipton Kış Çayı Karışımı

2018 yılında kış bir türlü gelemese de, havalar hazır soğukken kış çaylarını doya doya içesim var…

Hep Lipton markasından bahsediyorum gibi bir hava söz konusu ama sürekli yeni lezzetler çıkaran belli başlı firmaların başında geliyor. Bu sefer de bizler için bir kış serisi sürmüş piyasaya. Bu özel bir seri ve her biri de kışın tv karşısında, battaniye altında pineklerken sımsıcak yudumlamalık cinsten…

5 çeşit çay var bu seride. Papatya, rezene, kış karışımı, ıhlamur ve adaçayı.

Bu çaylar, özel korumalı, kilitli 150 gr’lık ambalajlarda bulunuyor. Her biri şifalı bitkilerden oluşan bu seri dökme çay olarak demleyebileceğiniz cinsten.

Ben görür görmez, kış karışımını almayı tercih ettim. Bu çay meyve ve bitkilerden oluşan bir çay.

İçerik; Bamya çiçeği, tarçın (%23,6), kuşburnu (%16,4), elma, zencefil (%9), karanfil, portakal, meyve kabuğu, aynısafa çiçeği, peygamber çiçeği.

Hazırlanışı; Her fincan için bir tutam çay karışımını, 5 dk. demliyoruz. Tatlandırmadan da kolaylıkla içilebiliyor ama illa ki tatlandırmak istiyorsanız bal ile tatlandırmanız öneriliyor.Paket oldukça kaliteli. Çayın içeriğinde herhangi bir aroma veya tatlandırıcı yok. Her şey  tamamen doğal. Öyle güzel görünüyor ki, insan bakarken bile iştahı kabarıyor. Paketi açtığınızda mis gibi bir koku yayılıyor. Her bir bitki tane tane ve tertemiz. Bu da çayın ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor.

Her zaman tortusuz, tozsuz ve un ufak parçalanmamış çayları tercih etmeye özen gösterin. Kaliteli çayın ilk kuralı; görünüşü ve tazeliği. Taze olmayan bir çay soluk renkli, un ufak, toz haline gelmiş ve nemli olabilir. Aşağıya da ekleyeceğim fotoğraftan da anlayacağınız üzere Lipton bu seriye çok özen göstermiş ve çok iyi bir iş çıkarmış.

Ben bu çaya Migrosta rastladım ve hemen almak istedim. 150 gr.’lık bu paket 15.50 TL gibi bir fiyata sahipti. Biraz pahalı gelebilir ama kalitesine bakarsak, piyasadakilerden oldukça üst seviyede.

Tadına bakma fırsatım oldu. Birkaç kere denedim ve oldukça beğendim. Bittikten sonra bulabilirsem bir daha almak isteyeceğim bir çay karışımı. Ancan bu çaylar sınırlı sayıda çıkıyor ve kış aylarına özel satılıyor. O nedenle bulamayabilirim. Tatmak isterseniz siz de elinizi çabuk tutmalısınız.

İçeriğindeki tüm bitkiler kış aylarına özel, bize zindelik verecek bitkiler. Soğuk algınlığı başlangıcında, yorgunluk hissettiğimiz zamanlarda veya canınız her çektiğinde, üşüdüğünüzde içinizi ısıtmak için, güzelce içebilirsiniz. Ben demledikten sonra içine bir parça da limon koydum ve öyle içtim. Gayet güzel oldu.

Deneme şansınız olursa şimdiden keyifli içimler ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir