Menu

Lavantalı Yeşil Çay

Yeşil çay tutkunları için çok lezzetli bir çaydan bahsetmek istiyorum. Lavantalı Yeşil Çay…
Eşimin Budapeşte gezisinden benim için getirdiği çok ama çok lezzetli bir çay bu. Yeşil çayın kokusunu bastırdığı gibi lavantanın o dinlendirici ve huzur verici aromasıyla ve yağıyla insanı gerçekten sakinleştirici bir özelliği var.

 

İçeriğinde; %75 Yeşil Çay, %25 Lavanta barındırıyor. 

Lavantanın çayı ağırlaştırmasına izin vermemişler ve bence de yerinde bir karar olmuş. Kutu içeriğinde 20 adet süzen poşet bulunuyor ama kutuyu açınca ben de şaşırdım doğrusu. Bardak yerine demlik poşet gibi duruyordu. Ama ben yine de büyükçe bir kupada demledim ağır olmadı. Yalnız kupanız küçükse poşet sığmayacaktır. Sanırım küçük cam demlikler için düşünülmüş ve o şekilde poşetlenmiş. Çünkü bir adet süzen poşetten rahatlıkla iki büyük kupa çay çıktığını söyleyebilirim.

 

Bu çayı Avrupa’da turistler için satış yapan yerlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle Macaristan’a yolunuz düşerse veya sevdiğiniz biri giderse kolaylıkla temin edebilir. Kutusunun rengi gibi kendisi de rahatlatıcı bir etkiye sahip olan bu çayı illa ki piyasada aramanıza gerek yok. Aktardan yeşil çay ve lavanta alıp, içerikteki oranlara göre karıştırıp demlerseniz de aynı sonucu alırsınız, daha da taze ve sağlıklı olabilir. Hatta ve hatta ben bahçemdeki lavantayı kurutup başka çayların içine de karıştırdım ve harika bir sonuç aldım. Lavanta içindeki uçucu yağ, oldukça faydalı ve bunun yanında insanın nefesini tazeliyor. Lavantanın ve esansındaki yağının faydalarını başka bir yazımda paylaşacağım sizlere. Ancak bu çayı en verimli ne zaman içelim diye sorarsanız ben size gece yatmadan önce veya hafif baş ağrısı çektiğiniz zamanlarda öneriyorum. Ya da çok sıcak bir yaz gününde bol buzlu soğuk demlenen bir çay olarak da tüketebilirsiniz. İnanın enfes oluyor.

Gece yatmadan önce içerseniz, yeşil çay metabolizmanızı hızlandıracak, sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Lavanta ise hem midenize iyi gelecek hem de sinirlerinizi gevşetip güzel bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Lavanta kokusu bazı insanlara ağır gelebilir. Ancak çayın içinde o kadar da rahatsız etmiyor emin olabilirsiniz. Zaten lavantayı kaynatmamanızı öneriyorum. 80 derecelik bir suda 5 dk demlendiğinde zaten esansını bırakıyor ve hiç de ağır olmuyor.

Deneyip faydasını göreceğinize inanıyorum. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir