Menu

Kendi Çayımızı Tasarlayalım – Vol. 1

Günlük koşuşturma içerisinde veya yoğun geçen bir günün ardından, bize en iyi gelen şey sıcak bir şeyler yudumlamak sanırım.

Kimi zaman kendimizi çok yorgun ve uykusuz hissedip enerji depolama ihtiyacı duyarız, kimi zaman güne enerjik başlamak isteriz. Kimi zaman da vücudumuzu şişkin hisseder moralimizi bozarız… Aslında iyi hissetmenin sırrı doğada gizli.

O kadar çeşitli çay var ki piyasada. Sade olan çeşitlerin yanı sıra çeşit çeşit karışım çıkıyor karşımıza. İçeriğini okuyarak denediğimiz bu çayları aslında kendi zevkimize göre de oluşturup mis gibi karışımlar elde edebiliriz.
Uzun zamandır çay koleksiyonu yapıyorum. Poşet çayları merak edip denesem de aslında evde kendim demlemeyi her zaman tercih ediyorum. Ancak dışarıdayken pek mümkün olmadığı için zaman zaman paketli ürünleri çok iyi araştırıp en iyi, en güvenilir içeriğe sahip olduğunu düşündüğüm markaları tercih ediyorum. Ya da güvendiğim aktarlardan güzel ürünleri temin edip, karışımları kendim hazırlıyorum.

Detox çayları, rahat uyumamızı sağlayan çaylar, zayıflama çayları, güne enerjik başlamamızı sağlayan çaylar, soğuk algınlığına iyi gelen kış çayları, vb. Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çeşide sahip birçok karışımdan söz edebiliriz.

Düşündüm ki sizlerle, evde kendi hazırladığım karışımları paylaşabilirim ve dilerseniz siz de hazırlayabilirsiniz.

Malum hastalık mevsimindeyiz ve çoğumuz gün içinde bir kırıklık hissediyoruz. Daha çok kışın hazırlayıp tükettiğim bir çay tarifi vereceğim size.

Malzemeler:

Bir avuç ıhlamur

8-10 adet kuşburnu

Bir tutam hibiskus

3-4 adet tane karabiber

Bir tutam saf yeşilçay

Yarım tatlı kaşığı toz zencefil veya taze zencefil rendesi

2 dilim kuru portakal

2 dilim kuru mandalina

( kuru portakal veya mandalina yoksa limon kabuğu, mandalina veya portakal kabuğu kullanabilirsiniz)

Malzemelerinizi ısıya dayanıklı kabınıza aldıktan sonra üzerilerine oda sıcaklığında su ekleyip en kısık ateşte kaynayana kadar bekliyoruz. Kaynadıktan 2 dk sonra altını kapatıp, üzerini de bir kapakla örtüp 10 dk demlemeye bırakıyoruz. Şeker asla kullanmanızı önermem. Ben bitkilerin lezzetlerinin tam olarak alınmasından yanayım. Eğer illa ki tatlandırmak istiyorsanız 1 çay kaşığı bal ile içebilirsiniz. Gün içinde 2 fincan tüketmenizde hiçbir sakınca yok.

Gün içinde istediğiniz her vakitte içebilirsiniz. İster sabah ister akşam. İçindeki vitaminler sizi zinde tutup, üzerinizdeki kırıklığı biraz olsun alacaktır.
Dediğim gibi, güvendiğiniz aktarlardan, ufak miktarlarda bu ürünlerden temin edip, elinizin altında bulundurmanız her zaman işinize yarayacaktır.

Bu lezzetli kış çayını denemenizi öneririm. Şimdiden afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir