Menu

Karamelli Yeşil Çay

Bu sefer sizlere, belki de henüz çoğunuzun tatmadığı, çok hoş bir yeşil çaydan bahsedeceğim. Özellikle karamel sevenler bu çaya bayılacaktır. Ben karamel lezzetinden ve kokusundan pek hoşlanmadığım halde bu çaya bayıldım!

 

İçerik; Yeşil çay (Japonya), Karamel aroması 
Dediğim gibi normalde karamelle aram pek iyi değildir. Kokusu ve lezzeti bana ağır gelir. Karamelli dondurma olsun, tatlı olsun pek tercih etmem. Bu çayı aldığımda da ön yargılarım vardı. Uzun süre paketini açmadım bile. Öylece çay dolabımda bekledi aylarca. Bir gün denemeye karar verdiğimde de, tek pişmanlığım tatmak için bu kadar uzun süre beklemem oldu.
Öncelikle bu çayı çok kıvamında demlemek gerekli. Bir fincan için bir çay kaşığı benim için ideal bir kıvam. Daha koyu sevenler için 1.5 çay kaşığı olabilir. French presste demleyebilirsiniz  veya direk kupanıza ilave edip yapraklar dibe çökene kadar demleme yapabilirsiniz. Yine 80-85 derece ayarında bir sıcaklık ve 2 dk demleme süresi olursa çok ideal bir aroma elde edebilirsiniz.
Bu çayda kullanılan yeşil çay, Japonya’ya ait Sencha çayı. Ve size açıkça diyebilirim ki benim içmekten en keyif aldığım yeşil çay Sencha’dır. Onunla ilgili bir yazı ve görsel de paylaşacağım sizlere. Suya verdiği berrak yeşil renk ve aroması gerçekten çok dinlendirici ve huzur vericidir. Yaprakları o kadar hoşuma gidiyor ki, hem tane tane hem de tozsuz. Tabi bu kalitenin aldığınız yerle de çok ilgisi var. Sencha, sanırım Yeşil Çaylar içinde kokusu en hafif, lezzeti de en güzel olan çay…
Karamel tadına gelmek istiyorum. Bir kere tatlı krizlerine birebir. Tabi ki tamamen tatlı ihtiyacınızı keser mi? Tatlıyla aranız nasıl? bütün bunları bilmiyorum ancak, kokusu beyinde o an gerçek bir tatlı etkisi yaratıyor. Her yudumda hafifçe gelen Karamel kokusu, açlık merkezinizi uyarıyor ve en azından o anlık bile olsa kendinize hakim olmanızı sağlıyor. Özellikle diyetinize uygun ara öğünlerinizin yanında yudumladığınızda etkisi daha bir başka oluyor.
Hem sıcak hem de soğuk olarak demlenebiliyor. İki türlü de güzel lezzetler elde edebilirsiniz. Malum yaz geliyor ve çay içme isteğimiz de sıcak günlerde bir nebze azalıyor. Ben soğuk çayları da denemenizi öneriyorum. Başka yazılarımda sizlere soğuk çayların da nasıl demlendiğini, hangi çaylarla nasıl soğuk içecekler elde edebileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayacağım.
Ben internetten satın aldım. Siz de ufak bir araştırmayla bu çayı temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir