Menu

Dukan Birası Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zayıflamak ancak sağlıklı olursa doğrudur. Bu kısa cümle hayatımız için o kadar önemlidir ki, dikkate alınmaması durumunda vahim sonuçlara neden olabilir. Evet, zayıflamak istiyoruz, fit olmak istiyoruz, sağlıklı olmak istiyoruz. Bunun için de bir çok yol deniyoruz. Peki, hayal ettiğimiz bir vücuda sahip olmak isterken acaba o vücuda zarar mı veriyoruz yoksa fayda mı sağlıyoruz?

Son zamanlarda zayıflamak üzerine o kadar çok yazı okuyoruz ki artık kime, neye inanacağımızı şaşırmış durumdayız. İnandığım tek şey, vücudumuzu tanırsak ve kendimiz için neyin yararlı neyin zararlı olduğunu bilirsek, bedenimizle uyum içinde yaşayabiliriz.
Son zamanlarda “Dukan Birası” adı verilen bir karışımın zayıflatıcı etkisinden bolca söz ediliyor. Peki, nedir bu Dukan Birası? Dukan Birası nasıl yapılır? Dukan bira tarifi… Dukan Birası’nın vücudumuza faydaları ve zararları var mı? Varsa bunlar nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

 

 

DUKAN BİRASI NEDİR?

DİĞER BİR ZAYIFLAMA KARIŞIMI OLAN SASSY SUYU HAKKINDA TÜM BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

Dukan Birası ismi verilen karışım, aslında yeşil çay, maden suyu ve limon ile hazırlanan bir içecektir. İsmi, bu karışımı ortaya çıkaran kişi olan Pierre Dukan‘dan gelmektedir. Kendisi beslenme konusunda uzman bir doktor olan Pierre Dukan, aynı zamanda Dukan Diyeti adıyla anılan bir diyet programını da ortaya çıkarmıştır.

Dukan Birası, yağ yakmak, zayıflamak, ödem söktürmek, vücudu forma sokmak gibi konularda yardımcı bir içecektir. Karışımın içindeki maddelere bakıldığında bunları sağlıklı bir şekilde yaptığını görüyoruz.

 

 

DUKAN BİRASI NASIL HAZIRLANIR? DUKAN BİRA TARİFİ

Dukan Birası yapmak için yukarıda belirttiğim gibi yeşil çay, limon ve maden suyuna ihtiyacınız var. Yapımı son derece basit olan bu içeceğin içeriğindeki malzemelerin oranları şu şekilde:

Dukan Birası Tarifi:

  • 750 ml su
  • 2 tatlı kaşığı saf yeşil çay
  • yarım limonun suyu
  • 1 şişe doğal maden suyu

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra Dukan Birası yapımına başlayabiliriz. 750 ml suyumuzu kaynatarak yeşil çayımızı demliyoruz. Daha sonra bu çayı soğuması için dinlendiriyoruz. Soğuduktan sonra yarım limonun suyunu ve maden suyunu ilave ediyoruz. Karışımı bir şişeye doldurarak şişenin ağzı kapalı şekilde buzdolabına koyuyoruz. Dukan Biranız artık hazır. Görüntüsünün biraya benzediğini fark ettiniz mi? Dukan Birası ismi buradan geliyor işte. 

DUKAN BİRASINI HANGİ ARALIKLARLA İÇMELİYİM?

Dukan Birası’nı yaptıktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Hangi aralıklarla bu karışımı içeceğinizin belli bir ölçütü yoktur. Gün içerisinde aklınıza geldikçe ve canınız istedikçe içebilirsiniz. İçerisinde bulunan malzemeler nedeniyle fazla içilmesi durumunda riskli bir duruma yol açmayacaktır fakat dengeli bir şekilde içilmesi önerilir.

Benim nasıl kullandığımı soruyorsanız, gün içerisinde 3’e bölerek tamamını içmeyi tercih ediyorum. Sabah kahvaltısından yarım saat sonra, gün içerisinde ve akşam olmak üzere hazırlanmış olan karışımın tamamını tüketmeyi tercih ediyorum.

Farklı bir Öneri: Tarifte verilen miktar 1 günlüktür ve 1 gün içerisinde tüketilmesi önerilir. Ertesi gün yenisi yapılmalıdır. 15 gün bu şekilde tüketildikten sonra 5 gün ara veriyoruz. Sonra 15 gün daha tüketip 5 gün daha ara veriyoruz. 30 gün dolduğunda en az 20 gün ara veriyoruz.

 

 

DUKAN BİRASININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Başlangıçta şunu hemen hatırlatmak isterim. Bu karışımın öyle mucizevi bir etkisi bulunmuyor. Yazımın girişinde de söylediğim gibi herkese aynı şekilde etki de etmeyecektir. Sonuç olarak her metabolizma farklıdır ve farklı şekilde çalışır.

Dukan Birası’nın içerisinde yeşil çay bulunması nedeniyle metabolizma hızlandırıcı bir etkisi mevcuttur. Aynı zamanda vücuttaki toksinleri de atmamıza yardımcı olur. Limon alkali olduğundan dolayı, vücuttaki asit – baz dengesini sağlayacaktır. Maden suyu ise içindeki birçok mineralle vücudun sıvı dengesini düzenleyecektir.

Bunların dışında yaz aylarında insanı serinleten, susuzluğunu gideren bir içecek olduğunu eklemek isterim. Ben aynı zamanda bu içeceği mide yatıştırıcı etkisinden dolayı da içiyorum.

Dukan Birası, tabi ki bu etkilerinin sonucunda zayıflamanızı, vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayacaktır. Fakat Dukan Birası bunu tek başına sağlayamaz. Eğer zayıflamak istiyorsanız ya da sağlıklı bir şekilde kilo verip vücudunuzun fit olmasını istiyorsanız spor yapmayı, dengeli beslenmeyi ve gün içerisinde hareketli olmayı unutmayınız. Bunları yaptığınız taktirde Dukan Birası destekleyici ve kolaylaştırıcı bir etki sunacaktır.

Dukan Birası’nın bir zararı var mıdır? 

Dukan Birası, içerdiği malzemeler nedeniyle sağlığınıza zarar verecek bir etkiye sahip değildir fakat içindeki limon nedeniyle fazla tüketiminde tansiyonunuzda ani değişimlere, düşmelere sebep olabilir. Aynı zamanda belirli rahatsızlıkları olanların, düzenli ilaç kullananların ve hamilelerin bu tarz içecekleri içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini de hatırlatalım.

DİĞER YAZILARIMIZA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ:

SASSY SUYU NEDİR? FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

OOLONG TEA – ULONG ÇAYI

STEVIA (ŞEKER OTU)
 

One Reply to “Dukan Birası Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir