Menu

Doğadan Yeşil Çay Zencefil Limon

Doğadan bu yıl bir çok yenilik yaparak piyasaya yepyeni çay çeşitleri sundu. Açıkçası hemen hemen hepsini denemekten büyük keyif aldım. Size Yeşil Çay – Zencefil – Limon 3’lüsünden bahsetmek istiyorum.  Doğadan, Yeşil Çay-Zencefil ve Limon karışımlı süzen poşet çayları yeni piyasaya sürüldü fakat çevremden de olumlu yorumlar duyuyorum ki adından çok söz ettirecek gibi duruyor.
İçeriğinden bahsetmekle başlayalım; Yeşil çay (%57), zencefil (%20,5), Limon otu, aroma vericiler, meyan kökü, Limon kabuğu (%1,5) ve stevya bulunduruyor.
İçerik olarak son zamanlarda en çok tercih edilen malzemelerle birlikte bir lezzet cümbüşü oluşturulmuş durumda. Doğadan, çaylarında stevya bitkisini çok fazla kullanmaya başladı ve bunun da doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi, şekerden vazgeçemeyen fakat sağlıklı beslenmek adına bu çayları içmek isteyenler adına, damak tadına daha yatkın ve bitki çayı tüketimini kolaylaştıran, şeker tüketiminden  uzak tutan bir lezzete daha yakın.
Bu tarz bitki çayı karışımlarında bir bitki çok dikkatimizi çekiyor ve belki de çoğumuz faydalarını bile bilemiyoruz. Bahsettiğim bitki Meyan Kökü. Bir başka yazımda size elimden geldiğince tüm faydalarından bahsedeceğim ancak kısaca bahsedeyim.
İçeriğinde bulunan Meyan kökü, sağlığa o kadar faydalı ki, soğuk algınlığına iyi gelir, doğal bir ağrı kesicidir, karaciğeri ve kalbi korur, depresyona iyi gelir, midemizi korur, ödem atımında en büyük yardımcılarımızdan biridir vs. diyebilir ve daha birçok faydasından söz edebiliriz. Bu şekilde faydalarını sırala sırala bitmeyen çok faydalı bir bitkidir.
Aslında sağlıklı besinleri çok uzakta aramadan doğadan faydalanarak en sağlıklı şekilde hastalıklarımızdan bile kurtulmayı başarabiliriz. Fakat doğadaki şifalardan faydalanmak isterken çok iyi araştırmalı, vücudumuzu ve rahatsızlıklarımızı bilmeli, hamile veya emziren bir bireysek çok çok dikkat etmeliyiz. Faydaları sınırsız olan bitkiler ve çaylar, ilaç niyetine tüketilebileceği gibi bilinçsiz tüketimlerde zararları da ortaya çıkabiliyor. O nedenle eğer bir rahatsızlığımız varsa ya da tükettiğimizde herhangi bir olumsuz etki hissediyorsak, her ne tüketiyorsak tüketelim doktorumuza mutlaka danışmalıyız. Bu da kısa bir dipnot olarak sizlere önerim olsun. Bazen faydalı diye tükettiğimiz şeyler vücudumuza olumsuz olarak dönebilmekte.
Bir ara meyan kökü ve bunun gibi aslında gözden kaçan ama çok faydalı olabilecek bitkilerden sizlere bahsetmeyi düşünüyorum. Çünkü kendi hazırlayacağımız detox sularımızda kullanabileceğimiz çok güzel şifalı bitkiler  ya da hafif soğuk algınlıklarında boşu boşuna ilaç tüketmeden bize çok iyi gelebilecek püf noktaları bulunmakta.
Uzun lafın kısası, bu çayı market raflarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Gördüyseniz ve denemekte kararsız kaldıysanız, şiddetle öneriyorum. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir