Menu

Doğadan ve Lipton Zencefil Limon Çayı Kıyaslaması

Piyasada bulunan iki ayrı markaya ait Limon Zencefil çaylarını karşılaştırmak istiyorum. Bunlar Lipton markasına ait Zencefil Limon çayı ve Doğadan markasına ait Zencefil Limon Kabuklu çayıdır. İçerik olarak farklı oldukları için lezzetlerinde doğal olarak ufak tefek de olsa değişiklikler bulunuyor. Dilerseniz bu farklılıklara değinelim.

İçerikleri:

Doğadan Zencefil – Limon Kabuklu Bitki Çayı: Zencefil (%25), Limon Otu, Bamya Çiçeği, Aroma verici, Mine çiçeği, Zerdeçöp, Limon kabuğu (%3), Stevya, Hindiba

Lipton Zencefil Limon Bitki ve Meyve Çayı: Limon otu, Zencefil (%14), Portakal Yaprağı, Meyan Kökü, Doğal Aroma verici, Limon Kabuğu (%1)

Her iki ürün de 20 adet süzen poşet içermekte. 100 derece suda 3-4 dakika demlenerek tüketiniz yazıyor. Ancak benim sizlere önerim, bitki çaylarını demlemek için her zaman 100 derece değil de 80 derece sıcak su tercih etmeniz. Bitkilerin size sağlayacağı şifalardan en iyi bu şekilde yararlanabilirsiniz. 80 dereceyi nasıl ölçerim diye soracak olursanız, kaynattığınız suyu direk olarak bardağınıza dökmez 1 – 2 dakika bekletirseniz en azından bitki çayınız haşlanmaz, güzelce demlenmiş olur.Lezzetlerinden sizlere bahsetmek istiyorum. Aslında ikisi de kış aylarında ya da hafif soğuk algınlıklarında tercih edilebilecek en güzel çaylardan. Hem çantanızda taşıyabileceğiniz hem de içerik olarak herkesin rahatlıkla tüketebileceği türden çaylar.

Doğadan, içeriğinde bulundurduğu stevya bitkisiyle, daha yumuşak bir içim sağlıyor bize. Özellikle bitki çaylarında asla şeker kullanılmamasından yana biri olduğum için şekersiz içemeyenlerin daha çok tercih edeceği bir çay haline gelebilir. Yüzde 25 zencefil içermesine rağmen hem stevya kullanması hem de aroma verici kullanmasıyla limon lezzetini daha fazla hissetmemizi sağlıyor.

Lipton, yine kaliteli ve içimi güzel bir çay çıkıyor karşımıza. Zencefil daha az kullanılmasına rağmen, her yudumda zencefili daha fazla hissediyoruz. Portakal yaprağı ve meyan kökü kullanmış olması da ayrı bir tat bırakıyor damakta. Ama bana göre Doğadan’ın yanında biraz daha sert kalıyor. Lezzet katmak isteyenler belki yarım çay kaşığı bal kullanabilirler.

Şimdiden afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir