Menu

Doğadan & Lipton – Ihlamur

Ihlamur çayı, kışın hemen hemen herkesin kurtarıcısıdır. Hem çok faydalıdır hem de damak tadımıza çok uygundur. Evde demlenen gibisi yoktur. 7’den 70’e hemen hemen herkesin hastalandığında aklına gelen ilk bitki çayı ıhlamur çayıdır. Hiçbir ıhlamur çayı annelerimizin evde demledikleri çay gibi değildir. Hele de içine tarçın, elma kabuğu, ayva kabuğu, limon kattık mı inanılmaz güzel bir lezzete sahip olur.
Ancak ne yazık ki koşuşturmalı hayat şartlarında hepimiz gün içinde hafif rahatsızlıklar geçirsek de çalışmaktan kendimize zaman ayırıp, hastalıklarımızı bile keyifli bir dinlenme zamanına dönüştüremiyoruz. Bu nedenle bizi iyi edecek, ama aynı şekilde de zamandan tasarruf ederek hemen hazırlayabileceğimiz şifalar arıyoruz. Böyle zamanlarda çantanızda bulundurmanızı önereceğim çok lezzetli iki süzen poşet ıhlamurdan bahsetmek istiyorum. Bu kış sürekli tükettiğim ve vazgeçemediğim bu iki marka Doğadan ve Lipton’a ait.
Doğadan Ihlamur İçerik: Ihlamur (%90), Dut Yaprağı, Karanfil, Roybos, Tarçın
 
Lipton Ihlamur İçerik: Ihlamur (%85), Dut Yaprağı, Roybos, Tarçın.
Aynı çeşit çayların farklı markada çayları var. Aslında isim ve çeşit olarak aynı görünseler de gördüğünüz gibi içerik olarak mutlaka farklı dokunuşlara sahipler. Ben bir ürünü alırken, her ne alıyorsam alayım mutlaka içeriğini ve etiketini okurum. Zamanla alıştım ve çok faydasını da gördüm.
Gördüğünüz gibi hemen hemen aynı içeriğe sahipler. Ancak sanırım ben Doğadan’ı  Karanfilden ötürü daha lezzetli buluyorum. Ama ikisini de severek kış boyu tüketmeye devam ettim. Eğer zamanınız olursa bir cezveye 1 adet süzen poşet atıp, o an elinizde bulunan meyve kabuklarını da ekleyerek 5-10 dk demlerseniz de enfes oluyor. Anne ıhlamuruna biraz da olsun yaklaşabiliyoruz. Ancak söylemekte elbette fayda var ki ne olursa olsun evde zamanınız varsa, güvendiğiniz bir aktardan bol çiçekli mis kokulu ıhlamurunuzu alıp kendiniz demleyin. Eğer aktardan alacaksanız da mutlaka mevsiminde ve yeni mahsül olduğundan emin olun.
Lipton ve Doğadan markalarına ait Ihlamuru da lezzet ve içerik açısından çok başarılı buldum. Denemediyseniz ve denemek istiyorsanız, afiyet şifa olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir