Menu

Doğadan Form Kayısılı Çay – Yararları ve Zararları

Kilo vermek, forma girmek ya da sağlıklı beslenmek isteyenlerin, yapmış oldukları diyet programı sırasında ya da sonrasında sindirim sistemlerinde yaşayabilecekleri sorunlar için Doğadan markasının Form çayları çok yararlı olabiliyor. Bu yazımda sizlere Doğadan Form çaylarından kayısılı çayı anlatarak, bu çayın sindirim sistemimize yararlarından, içeriğinden ve merak edilen diğer ayrıntılarından bahsedeceğim.

ZAYIFLAMA KARIŞIMLARI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN:

DUKAN BİRASI

SASSY SUYU

Doğadan markası çok çeşitli ürün yelpazesi ile karşımıza çıkıyor. Marka kalitesine güvendiğim bu çayın her çeşidini denemeye çalışıyorum. Deneyimlerim sonucunda sizlere bilgi vermek istiyorum. İstiyorum ki, doğru zamanda, doğru karışımlar tüketeyim.

Form çayları, diyet listelerinin ve zayıflama programlarının olmazsa olmazlarından sayılabilir. Ben çok fazla tükettiğimi söyleyemem ama ihtiyacım olduğu zamanlar için evimde mutlaka bulunduruyorum.Doğadan Form çaylarının bir çok çeşidi bulunuyor. Kiraz saplı, kayısılı, elma kromlu ve karışık çeşitlerinden sonra şimdi de kayısı-erikli, limonlu ve ananaslı çeşitleri piyasaya çıktı.

Bu yazımızda sözünü edeceğimiz Doğadan Form Kayısılı Çay’ın içeriğinden başlayalım.

Doğadan Form Kayısılı Çay İçindekiler:

Sinameki Yaprağı, Rezene, Huş Ağacı Yaprağı, Barut Ağacı Kabuğu, Ahududu Yaprağı, Kuşburnu, Isırgan Yaprağı, Ardıç Meyvesi, Civanperçemi, Aynısafa, Mürver Meyvesi, Aroma Vericiler, Kayısı (%0.5), Şeftali

Tanıtım Yazısı: Formuna özen gösterenler için kayısılı lezzet alternatifi.

Hepimiz zaman zaman fazlalıklarımızdan kurtulmak için veya zayıflamak için çeşitli diyet programlarını denemekteyiz. Doğal olarak bu durumdan etkilenen ve dengesi bozulan ilk şey sindirim sistemimiz oluyor. Zayıflayayım derken şişkinlik hissetmeye başlayabiliyoruz. Haliyle rahatlamak için çeşitli ürünlere yöneliyoruz.

Form çayları, temel olarak zayıflama amaçlı değil sindirime yardımcı olmak amacıyla sunulmaktadır. Bu nedenle form çayları zayıflatır mı diye sorarsanız, birebir katkısı olmamakla birlikte yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Doğadan Form Kayısılı Çay’ın içerisinde bulunan bitki karışımları, bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor. Yani, bu çayın tüketilmesi, az önce de söylediğim gibi, kilo kontrolünde yardımcı bir etmenken direkt olarak zayıflatıcı bir etkisi bulunmuyor.

İçeriğini incelediğimizde, sanırım buradaki star ışığı bulunan bitki “sinameki” oluyor.

SİNAMEKİ BİTKİSİ İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Sinameki, idrar atıcı (diüretik) bir bitkidir ve ödem atılmasında büyük rol oynar. Ancak burada altını çizerek söylemeliyim ki fazla kullanımı zararlıdır. Bazı kişilere dokunabilir ve nedensiz karın ağrıları yaşayabilirsiniz. (Ben de bu kişilerden biriyim.) O nedenle bilinçli ve yerinde miktarda tüketimi sağlanmalıdır.

Doğadan Form çaylarının hepsinin içeriği hemen hemen aynıdır. Siz hangisinin aromasını veya kokusunu seviyorsanız onu tüketebilirsiniz.Bir çeşidi diğerinden daha etkilidir diye bir şey söyleyemem.

FORM ÇAYLARININ ZARARLARI:

Form çaylarının yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Öncelikle ilaç kullananlar, belirli rahatsızlıkları olanlar (kalp, tansiyon gibi), hamileler ve emziren kadınlar kesinlikle doktora danışmadan bu çayları içmemelidirler. Bunun yanında söylenmesi gereken en önemli noktalardan biri de, fazla tüketildiklerinde sindirimi kolaylaştırıcı etkileri bir müddet sonra vücutta alışkanlığa yol açarak bağırsak tembelliğine dönüşebilmesidir.Form çaylarını sık tüketirseniz tuvalete sık gitme ihtiyacı hissedersiniz. Dediğimiz gibi “sinameki” diüretik olduğundan vücuttaki suyun atılmasını hızlandırır. Diüretik ürünler bağırsaklardaki “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin azalması ve kısalmasına yol açar. Bu da bağırsak tembelliğine neden olur. Sinameki, bağırsak mukozasının dışarı atılmasına neden olur. Bu da kabızlığa yol açabilir. Bu nedenle form çaylarının sürekli ve sık kullanımı tavsiye edilmez.

Görüldüğü gibi form çayları fazla kilolardan kurtulma ya da vücudumuzun düzenli çalışmasında bizlere yardımcı olurken eğer gereğinden fazla tüketirsek, sağladıkları fayda tersine dönebilmektedir. Peki, o zaman form çaylarını ne zaman ve ne kadar tüketmeliyiz?

FORM ÇAYLARINI NE ZAMAN VE NE KADAR TÜKETMELİYİZ?

Diyet programımızı uygularken, haftada bir fincan kullanmak en akıllıca hareket olacaktır. Etkisini göremiyorsanız haftada iki fincan içebilirsiniz.

Ben de zaman zaman kullanıyor ve faydasını görüyorum. Etkisini artırmak ya da vücuda daha fazla yarar sağlayacağını düşünerek fazla tüketimden mutlaka kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Eğer söylediğim miktarda tüketirseniz herhangi bir sorun yaşamadan diyet programınızda size yardımcı bir çay olarak rahatlıkla içebilirsiniz.

Doğadan Form Kayısılı Çay’ın Fiyatı: 4.90 TL  (En uygun fiyatlısını Bim’de bulabilirsiniz: 3.95 TL, marketlerde vs. 6-7 TL’ye satılabiliyor.)

DİĞER ÇAY İNCELEME YAZILARIMIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ KONULARI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ:

WESTCLIFF – LİMONLU – PORTAKALLI YEŞİL ÇAY

KARAMELLİ YEŞİL ÇAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir