Menu

Chun Mee Yeşil Çay

Yeşil çay dendiğinde herkesin aklına tek tip çay gelmektedir. Halbuki, yeşil çayın da bir çok çeşidi vardır. Hepsinin farklılık gösterme sebebi kurutulma işlemleri ve yetiştirildiği coğrafyadır. Bunların bazıları ince şeritler şeklinde, bazıları yumru şeklinde, parlak, mat, açık yeşil, koyu yeşil vs. diyebiliriz.
 

 

Alt tarafı yeşil çay deyip geçmeyin. Öyle farklı koku ve lezzetleri var ki, bir zaman sonra ayırt etmek bile çok kolay. Hepsinin kendine has özellikleri bulunmakta. Önemli olan güvenilir ve temiz olduğundan emin olmanız. Gönül rahatlığıyla tüketebilir, sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

 

Size bahsedeceğim çay Çin’e ait bir yeşil çay: Chun Mee.

 

“Nedir bu Chun mee?” diyecek olursanız, bu çay, kurutulma esnasında küçük parlak yumru şeklini alıyor ve o şekilde kurutuluyor. İsmi de buradan geliyor. Chun mee, Çince’de kıymetli taşlar anlamına geliyor. Görsele baktığınızda ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Fotoğrafta anlaşılmıyor fakat elinize aldığınızda parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip.

 

Diğer yeşil çaylarda olduğu gibi, sağlıklı beslenmenizde günde 1 bardak içerek, sağlığınıza destek olabilirsiniz. Metabolizma hızınızı arttırması yönünden de oldukça yardımcı. Spor yapıyorsanız, spordan 1 saat önce içerseniz, ter atmanızı da sağlayacaktır.

 

Gelelim nasıl demleneceğine…
Bu tarz saf çaylar, süzen poşetlere göre elbette biraz daha fazla hassasiyet gerektirmektedir. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, bitki çayları genelde 100 derece ısıya direk maruz kalmamalı. Haşlama diye tabir ettiğimiz kalitesiz bir demleme ile almanız gereken fayda ve keyiften ödün verebilirsiniz.

 

Bu çayı nasıl demleyeceğinizi, temin ettiğiniz site veya aktarlardan da bilgi alarak öğrenebilirsiniz. Ama ben genelde 85 derece gibi bir ısıda french press veya kupaya taneleri direkt koyarak demliyorum. Küçük dem süzgeçlerden önermiyorum bu tarz çaylarda. Çünkü yaprakları bir bütün halinde açıldığı için demlendiğinde zaten dibe çöküyor. Süzen poşetlerdeki gibi toz halinde değiller.

 

Fotoğrafta nasıl demlediğimi görebilirsiniz. Bir kaşık yardımıyla da yaprakları demlendikten sonra ayrı bir yere koyabilirsiniz. Çok bekletmemek koşuluyla ikinci bir kere demlenebilir.

 

Lezzetine gelince; ben genelde Japon yeşil çaylarının koku ve lezzetlerini daha çok seviyorum. Bence daha hafifler. Ancak Chun Mee, çok hafif bir çay. İsterseniz tanelerini fazla tutarak daha sert bir lezzet yaratabilirsiniz ama ne olursa olsun kokusu yeşil çaylara göre oldukça hafif.

 

Ve son olarak, lütfen şekersiz tüketmeye çalışın. Olmuyor diyorsanız, içine bir dilim limon veya yarım çay kaşığı bal koyabilirsiniz.

 

Denemek isterseniz çeşitli internet sitelerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir