Menu

Choice Organic Teas – Lemon Lavender Mint

Çay merakımdan ötürü nereye gitsem ilk bakacağım şeylerden biri çaylar. Giden arkadaşlarım veya ailem olursa da onlardan tek ısmarladığım şey de çay. Bazen bununla yetinmeyip internetten toplu şekilde alışveriş yapıyorum. Aslında çok fazla almak istemiyorum çünkü daha evde kutusunu bile açmadığım çaylarım var. Geçenlerde yine dayanamayıp internet alışverişi yaptım. Bu yurt dışı alışverişlerimde aldığım bir diğer çay markasından bahsetmek istiyorum size. Markası Choice Organic Teas. O kadar çok çeşidi var ki hangisini denemek istediğime çok zor karar verebildim. En sonunda Lemon-Lavender-Mint olan çayda karar kıldım.
Peki nedir bu çayın özelliği? Öncelikle bu marka kullandığı bütün bitkilerin organik olduğunu savunuyor. Bir Amerikan markası ve çok fazla çeşidi var. Genelde stres alıcı özelliği bulunan, mide ağrılarına iyi gelen, enerji veren vs. çeşitleri var. İçeriklerine baktığımda sağlıklı içerikler olduğunu görebiliyorum.
Benim seçtiğim Limon-Lavanta-Naneli olan çeşidi. Bu üç bayıldığım aroma bir araya geldiğinde nasıl bir lezzet çıkar diye çok merak ettim ve tadına bakana kadar zor dayandım diyebilirim. Bildiğiniz üzere bu üç bitki de rahatlatıcı etkisiyle ön planda. İster gün içinde isterseniz de gece yatmadan önce bir fincan içebilirsiniz.
İçeriği; Organik nane, organik limonotu, organik limon kabuğu, organik lavanta, organik limon yağı.
İçeriğinde kafein yok. Bir kutuda 18 süzen poşet bulunduruyor. Bu çay nasıl demlenmeli? Nasıl içilmeli? diye soracak olursanız eğer; bu çay hem kış aylarında sıcak hem de yaz aylarında soğuk olarak tüketilebiliyor. Eğer sıcak tüketmek isterseniz yeterli sıcaklıktaki suyunuzu hazırladıktan sonra 3-5 dakika demledikten sonra tüketebilirsiniz. Eğer soğuk tüketecekseniz kendi yöntemimi anlatacağım sizlere. Oda sıcaklığındaki suyun içine ne kadar yapacaksanız o kadar süzen poşeti koyup, şişenizin ağzını sıkıca kapattıktan sonra, buzdolabında 5-6 saat bekletiyorsunuz. İçine ister limon dilimi koyun, ister sevdiğiniz meyve kabuklarını koyun bu şekilde de bekletebilirsiniz. Demlendikten sonra rengini ve lezzetini suya bırakan çayınıza buz ekleyip afiyetle tüketebilirsiniz.
Yurt dışında satılan süzen poşet çaylarda en sevdiğim özellikten bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere bitki çayları yararlı olabildiği gibi zararlı da olabiliyor. O yüzden rahatsızlıklarımızı çok iyi bilmeli ve ona göre kendimize zararlı olabilecek bitkilerden ve bitki karışımlarından  uzak durmalıyız. Bu nedenle içerik okumayı alışkanlık haline getirmemiz şart. Türkiye’de satılan süzen poşetlerin karton kutularında içerik mevcut fakat tekli ambalajların üzerinde içerik bulunmuyor. Bu tarz ithal markalarda ise ufak paketlerin üzerinde bile içerik var ve benim çok hoşuma gidiyor. Fotoğrafta da görebileceğiniz gibi ufak paketlerin arkasında ihtiyacımız olan bilgiler mevcut. Ne olursa olsun benim için önemli bir ayrıntı çünkü çantamıza atabiliriz, bir arkadaşımız cebinden çıkarıp ikram edebilir vs. Bu da dipnot olarak aklınızda bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir