Menu

Ahududu çayı

Kırmızı meyve çaylarının tutkunları için bir çay var bu yazıda. Türkiye’de de birçok yerden temin edebileceğiniz kırmızı meyve çayları bulunmakta. Ama ben bugün yine yurt dışından benim için getirilen bir Ahududu çayından söz edeceğim sizlere.

Budapeşte’den gelen bir diğer süzen poşet çayım Ahududu çayı. Yaz aylarının da gelmesiyle, kırmızı meyve çaylarının lezzeti daha bir hoş geliyor insana.

 

Soğuk olarak demlenecek en güzel çayların başında geliyor. Hem de içeriği iyiyse yaz aylarında en büyük favorim meyve çayları oluyor.

İçerik; %25 Ahududu, Kuşburnu, Elma, Hibiscus, Yabanmersini, Karaçam

İlk defa içeriğinde Karaçam olan bir çaya rastladım. Baskın ve ayırd edici bir lezzet bulamadım ama içtikçe ferahlatan bir çay. Belki de bu ferahlık Karaçam’ın özelliğinden geliyordur diye düşünüyorum.
Kırmızı meyve çaylarının faydaları;
Kırmızı meyveler antosiyanidinler bakımından zengin kaynaklardır. Fakat bu meyvelerin büyük bir kısmı ilkbahar ve yaz aylarında bulunur, bu nedenle yıl boyunca düzenli  antosiyanin ihtiyacını karşılamak amacıyla kurutulmuş kırmızı meyvelerden ve onların çaylarından yararlanabiliriz. Bitkilerde bulunan Polifenolik bileşiklerin vücutta iş ve trafik stresi, yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli olumsuz etkenlere karşı koruyucu etkileri değişen derecelerde antioksidan etkileri ile açıklanıyor. Polifenolik bileşiklere sahip en önemli besin gruplarından biri de kırmızı meyvelerdir. Antositanidinlerin suda çözünme özellikleri nedeniyle kurutulmuş kırmızı meyvelerin, bitki çayı halinde kullanılması bazı ilave avantajları taşımaktadır. Antosiyanidinler bakımından zengin olmasına karşılık gıda olarak tüketilemeyen bazı bitki kısımlarından da bitki çayları olarak faydalanabiliriz.Meyve ve sebzelerde ya da diğer bitkilerde bulunan polifenolik bileşiklerin ortak özelliği antioksidan etkileridir. Bu etkilerine bağlı olarak kalp ve damar hastalıkları (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp ritm bozuklukları), çeşitli tip kanserler, karaciğer hasarı, hafıza zayıflaması gibi önemli sağlık sorunlarının önlenmesi bakımından  yararları klinik ve saha çalışmalarının bulguları ile de desteklenmektedir. Yani sonuç olarak Kırmızı Meyve Çayları, antioksidan olarak çok önemlidir ve mevsiminde tüketemediğimiz kırmızı meyveleri çay olarak tükettiğimizde de faydasından yararlanabileceğimizi görmekteyiz.
Gelelim  benim ahududu çayıma… Kutuda 20 adet süzen poşet bulunuyor. Ama ben bu kutulardan çıkan süzen poşetleri beğenmedim. Çok çabuk bozulma ihtimali var. O yüzden cam kavanozlarda saklamayı düşünüyorum. Zaten yazın soğuk buzlu çaylar yaparak bitiririm. Ayrıca süzen poşetler o kadar büyük ki, iki kocaman kupa rahatlıkla demlenebilir. Belki de cam demlikler için üretilmiştir…
Buzlu çay yaparken içine limon dilimi, taze biberiye ve tarçın da ilave edilince daha da güzel bir lezzet ortaya çıkacağına inanıyorum. Demlenince çok güzel bir renk ortaya çıkıyor. İçinde bulunan hibiscus bu rengi çok güzel veriyor. Soğuk içerken daha da iştah açıcı olacağından şüphem yok. Sizlerle içerik paylaşıyorum çünkü hepiniz bu çayları direk temin edemeyebilirsiniz belki ama aktarlardan bu içerikleri oluşturabilirsiniz. Özellikle kırmızı meyve çayı tutkunları, mutlaka denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir