Menu

Adaçayı

Adaçayı, çok şifalı bir bitkidir. Her zaman söylerim, eğer vücudumuzu çok iyi tanır ve rahatsızlıklarımızı çok iyi bilirsek, bitkilerin şifalarından en iyi şekilde faydalanmasını da biliriz. Eğer size zararlı gelen bir bitkiyi sırf faydalı deniyor diye tüketirsek, sonuçları yarardan çok zarar verir bize.

Adaçayı;  zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, karaciğerimizi temizler, stresi azaltır, terlemeyi engeller, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, saçların beyazlama süresini yavaşlatır, boğaz ağrısını alır, adet sancılarına iyi gelir, gargara olarak kullanılabilir ve ağız yaralarını tedavi eder, sinirsel baş ağrısını azaltır, vb. birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca et yemeklerinizde de baharat olarak kullanabilir, harika lezzetler yaratabilirsiniz.

Adaçayı, yararlı olabileceği gibi, zararlı da olabiliyor. Peki kimler içmemeli adaçayını?

Öncelikle Adaçayı tansiyonu yükseltme etkisine sahip olduğu için yüksek tansiyonu olan kişiler çok dikkatli tüketmelidir. Mutlaka doktorunuza danışarak tüketmenizi öneriyorum. Bunun yanında; Mide ve on iki bağırsak ülseri olanlar, hepatit ve akut gastrit hastaları, küçük çocuklar, düşük yapma riski olduğu için hamileler, sütü azalttığı için emziren anneler, epilepsi hastaları adaçayı tüketmemelidir.

Genellikle aktarlardan açık olarak alıp demlemeyi seviyorum. Fakat en son Migros’un süzen poşetlerini denemek istedim. Lezzeti gayet güzel. Bazen adaçayı bana çok ağır gelebiliyor, bu tarz durumlarda limon eklediğimde o lezzeti biraz kırıyorum. Ancak Migros’un bu çayı bana ağır gelmedi. Gayet kıvamında bir lezzeti var.

Paketi çevirip içerik okuma ve üreten firma merakım olduğu için paketin arkasında gördüm ki bu çayı Doğadan üretiyor. Doğadan da çok sevdiğim ve güvendiğim firmalardan olduğu için tereddütsüz denemek istedim.

İçeriği; Saf Adaçayı.

İçeriğine Adaçayı’ndan başka bir şey koymamışlar. Kullanıcılara sade olarak sunmayı tercih etmişler. Diğer markalarda karışık olarak satılanlara rastladım. Aslında sade olması hiç fena değil. Bizler küçük dokuşunlarla zaten istediğimiz gibi tatlandırabiliriz.

Kutusunda nasıl demlenmesi gerektiği de açıkça yazılmış.

Migros çaylarının diğer süzen poşet çaylardan bir farkı var ki beni çok sevindirdi. Diğer çeşitlerinden hiç almadım ama diğer kutularında da böyle mi diye merak ediyorum. Nedir bu farklılık diye soracak olursanız, herzaman diyorum ya neden tek tek poşetlerin üstüne de içerik ve demleme şekli yazılmıyor, bari en azından içerik yazılsa diye… Migrosta bir süprizle karşılaşıyoruz ve tek tek paketlerde de içerik yazıyor. Çaylarını Doğadan markasına ürettirmişler fakat paketlerinde Avrupa Standartlarını takip ederek ona göre hareket etmişler. Paketlemeleri çok iyi değil açıkçası, hava almaya ve bozulmaya, nemlenmeye daha elverişli ama içerik yazılması bile büyük bir puan Migros için bence.

Paketin üzerinde diyor ki, kaynamış suyun içinde 3-5 dk demlemeye bırakınız. Bence de bu süre gayet yeterli olacaktır. Bu süre sonunda süzen poşetinizi bardaktan alın ki demlenmeye devam etmesin. Yoksa acı ve koyu bir kıvam olacaktır.

Eğer süzen poşet değil de kendiniz demlemek isterseniz; 2 çay kaşığı adaçayı üzerine kaynamış su ilave edin ve 5-6 dk demlemeye bırakın. Sakın kaynatmayın. Eğer lezzeti size acı gelecek olursa birkaç damla limon ve bal çok yakışıyor. Faydalarını görebilmeniz için bir günde içilmesi tavsiye edilen fincan miktarı 1-2 fincandır.

Ve yukarıdaki uyarıları dikkate alın ki, yarardan çok zararı dokunmasın. Ben adaçayını zaman zaman içiyorum. Ve ne zaman içsem ilaç niyetine içiyorum, faydasını da her içişimde görüyorum.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir